Με ιδιαίτερη λαμπρότητα αλλά και με την παρουσία χιλιάδων θεατών πραγματοποιήθηκαν οι εορτασμοί για την 203η επέτειο της απελευθέρωσης της Καλαμάτας στις 23 Μαρτίου του 1821.
![Καλαμάτα: Με λαμπρότητα εορτάστηκαν τα 203 χρόνια από την απελευθέρωση της πόλης](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2024/03/432637506_1577894533048693_4663575951999875077_n-1024x683.jpg)
Οι εκδηλώσεις εορτασμού ξεκίνησαν με την τέλεση της επισήμου Δοξολογίας στον Ιστορικό Ιερό Ναό των Αγίων Αποστόλων, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μεσσηνίας κ. Χρυσοστόμου, πλαισιουμένου από Ιερείς της πόλεως.
![Καλαμάτα: Με λαμπρότητα εορτάστηκαν τα 203 χρόνια από την απελευθέρωση της πόλης](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2024/03/432377463_1396584897660389_1348425396282069774_n-1024x683.jpg)
Ακολούθησε η τέλεση Τρισαγίου υπέρ αναπαύσεως και μνήμης των Ηρώων πεσόντων, η κατάθεση στεφάνων, ενώ τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο Διδάκτορας Ιστορίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου Ιωάννης Σόλαρης.
![Καλαμάτα: Με λαμπρότητα εορτάστηκαν τα 203 χρόνια από την απελευθέρωση της πόλης](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2024/03/432444885_1322980028367830_9006943267102202999_n-1024x683.jpg)
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η αναπαράσταση της απελευθέρωσης, ενώ οι εκδηλώσεις περατώθηκαν με την παρέλαση Μαθητών Σχολείων και Οπλαρχηγών με τις ομάδες τους.
![Καλαμάτα: Με λαμπρότητα εορτάστηκαν τα 203 χρόνια από την απελευθέρωση της πόλης](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2024/03/434281816_278177191995246_4803904352530488062_n-1024x683.jpg)
Την Κυβέρνηση στον εορτασμό εκπροσώπησε η Υπουργός Πολιτισμού Λίνα Μενδώνη, ενώ παρέστησαν ο οικοδεσπότης Δήμαρχος Καλαμάτας Αθ. Βασιλόπουλος, Βουλευτές, άλλοι εκπρόσωποι του Α΄ και Β΄ βαθμού Αυτοδιοίκησης, ο Διοικητής ΑΣΔΥΣ Αντιστράτηγος Δημήτριος Μπολομύτης, εκπρόσωποι των Σωμάτων Ασφαλείας και άλλων Τοπικών Φορέων.