Όπως αναφέρει το messolonghinews.gr, η κυρία Παπαχρήστου είναι συνταξιούχος αγρότισσα, που ζει στο Μεσολόγγι, ενώ έκανε τη δωρεά επειδή χρειάστηκε πολλές φορές η διακομιδή της στο νοσοκομείο της Πάτρας, ενώ συνήθως δεν υπήρχε διαθέσιμο ασθενοφόρο. Η δωρεά της δεν ήταν αυτονόητη, αγόρασε το ασθενοφόρο με το κομπόδεμά της και το υστέρημά της μετά από πολλές δεκαετίες εργασίας.
![agrotissa_mesologgi_1](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-11-23/agrotissa_mesologgi_1.jpg)
«Χρειάστηκε πολλές φορές η διακομιδή μου στο νοσοκομείο της Πάτρας. Συνήθως δεν υπήρχε διαθέσιμο ασθενοφόρο και μια φορά που υπήρξε αυτό έπαθε βλάβη στη γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου και μετακινήθηκα με ΤΑΞΙ. Έτσι αποφάσισα να αγοράσω ένα ασθενοφόρο και να το διαθέσω στο νοσοκομείο για να καλύπτει τις ανάγκες των συμπολιτών μου» δήλωσε με αφοπλιστική ειλικρίνεια.
Η κυρία Παπαχρήστου δώρισε το ασθενοφόρο υπό τον όρο ότι θα καλύπτει αποκλειστικά τις ανάγκες του νοσοκομείου Μεσολογγίου.
Ο δεύτερος… όρος που ζήτησε χαριτολογώντας είναι όταν το συγκεκριμένο ασθενοφόρο διέρχεται έξω από το σπίτι της, να χτυπά τη σειρήνα!
Η κυρία Αθηνά Παπαχρήστου δεν είναι ούτε εφοπλιστρια ούτε βιομήχανος..Είναι συνταξιούχος αγρότισσα..Με το υστέρημα της…
![agrotissa_mesologgi_2](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-11-23/agrotissa_mesologgi_2.jpg)