Συνελήφθη, χθες (27.9.2019) το μεσημέρι, σε τοπική κοινότητα του Δήμου Άργους-Μυκηνών Αργολίδας, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Άργους- Μυκηνών, 55χρονος ημεδαπός, σε βάρος του οποίου σχηματίσθηκε δικογραφία για παραβάσεις των νομοθεσιών για τα ναρκωτικά και τον Τελωνειακό Κώδικα.
![](https://1.bp.blogspot.com/-0gTWuVeN0Ms/XY8NSsgWBKI/AAAAAAALWwc/7l00chB55WM2OyqtQWNBLqB2Xyh6KAOwACLcBGAsYHQ/s640/28-9-2019%2Bargolida-narkwtika-%2Bkapnos%2B%25283%2529%2B-%2B%25CE%2591%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25AF%25CE%25B3%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2586%25CE%25BF.jpg)
Ειδικότερα, χθες (27.9.2019) το μεσημέρι, ύστερα από κατάλληλη αξιολόγηση και αξιοποίηση στοιχείων, αστυνομικοί πραγματοποίησαν έρευνα στην οικία του και σε αύλειο χώρο αυτής, όπου βρήκαν συνολικά και κατέσχεσαν:
· -66- δενδρύλλια κάνναβης, ύψους έως τριών (3) μέτρων,
· ποσότητες κάνναβης, συνολικού βάρους -570- γραμμαρίων,
· τμήματα δενδρυλλίων κάνναβης σε ξερή μορφή και
· ποσότητα λαθραίου καπνού, συνολικού βάρους -2- κιλών.
![](https://1.bp.blogspot.com/-YSFBYxWWMSY/XY8NSiuSEvI/AAAAAAALWwY/UCO6cJ5neGwpzu2_g_iOl5yI3iVudcNTgCLcBGAsYHQ/s640/28-9-2019%2Bargolida-narkwtika-%2Bkapnos.jpg)
Η ποσότητα λαθραίου καπνού, θα σταλεί στην αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών, προκειμένου να υπολογιστεί το ύψος των διαφυγόντων δασμών και φόρων.
Ο συλληφθείς θα οδηγηθεί στον κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών Ναυπλίου, ενώ η αστυνομική έρευνα και το προανακριτικό έργο, διενεργούνται από το Τμήμα Ασφαλείας Άργους- Μυκηνών.